Sepetim (0) Toplam: 0,00TL

Yaşlı Adam ve Deniz - Ernest Hemingway

Ernest Hemingway Yaşlı Adam ve Deniz 1952 yılında yayınlamış ve 1953'te Pulitzer, 1954'te ise Nobel Edebiyat Ödülü kazanmasını sağlamıştır. 1958 senesine gelindiğinde ise birçok farklı dile tercüme edilmiş olan kitap sinemaya uyarlanmıştır. Yazarın hayattayken okuyucuyla buluşan son önemli eseridir.

Ernest Hemingway Kitapları

Yaşlı Adam ve Deniz Konusu

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından oluşturulan 100 Temel Eser Kitapları arasında yer alan Yaşlı Adam ve Deniz 88 sayfadan oluşmaktadır. Hikaye Kübalı yaşlı bir balıkçının neredeyse üç aydır balık tutamaması ve bunun getirdiği problemlerle başlar. Santiogo isimli balıkçı tekrar tekrar yamalanmaktan renk cümbüşüne dönen kıyafetleri ve un çuvallarıyla yamanmış sandalıyla hayata tutunmaya çalışmaktadır. Ona olan inancını yitirmeyen tek kişi ise genç bir çocuktur. Kendisinin bile artık balık tutacağına dair inancını yitirmeye başladığı sırada tehlikeli bir rota çizerek kimsenin tercih etmediği bölgede balık avına çıkar.

Yaşlı Adam ve Deniz - Ernest Hemingway

Yaşlı bir balıkçının başından geçenlerin anlatıldığı dergi yazısını okuduktan sonra Hemingway’in kafasında canlanan hikaye tam 15 yıl boyunca rafa kaldırılmıştır. Yazar büyük bir hevesle hikayeye başlasa da İspanya İç Savaşı’nın patlak vermesiyle bu konu hakkında yazmaya başlamış ve Çanlar Kimin İçin Çalıyor romanı ortaya çıkmıştır. Aradan yıllar geçtikten sonra tekrar üstünde çalışmaya başladığı Yaşlı Adam ve Deniz dünya çapında bir başarı yakalamıştır. Yazara Nobel Ödülü kazandırarak tüm eserlerine dikkat çekmesini de sağlamıştır.

Ernest Hemingway Hayatı

1899 yılında Amerika'nın Chicago şehrinin batısında yer alan Oak Park beldesinde dünyaya gelmiştir. Babası doktor annesi ise eski bir müzisyendir. Genç yaşta edebiyata merak salan Ernest Hemingway ilk makalelerini lise gazatesinde yayınlamıştır. Üniversiteye gitmeyi tercih etmemiş ve lisenin ardından gazete muhabiri olarak çalışmaya başlamıştır. 1. Dünya Savaşı'nın patlak vermesiyle orduya başvursa da gözündeki rahatsızlıktan dolayı kabul edilmemiştir. İlerleyen yıllarda tekrar yaptığı başvuruda ambulans şoförü olarak orduda çalışmaya başlamıştır.

Ernest Hemingway Seti

Savaşta yara alan ve başta Paris olmak üzere birçok farklı bölgede yaşayan Ernest Hemingway hayatının sonlarında ABD'ye dönüş yapmıştır. Ernest Hemingway Çanlar Kimin İçin Çalıyor kitabı ile tüm dünyanın ilgisini çekmiştir.  İdaho’daki evinde av tabancasıyla hayatına son verdiğinde takvimler 1961 yılını göstermektedir. Ernest Hemingway eserleri yazarın hayal gücüyle yaşadıklarının karışımından oluşmaktadır. Nobel ve Pullitzer Ödülü sahibi Ernest Hemingway eserlerinin büyük bir kısmı Amerika edebiyatının başyapıtları olarak değerlendirilmektedir. Sade ve akıcı yazma üslubu 20. yüzyıl kurgu romancılığına yön vermiştir. 

Ernest Hemingway Sözleri

"Her şeyden hoşlanman gerekmez. Yalnızca anlamalısın."
Ernest Hemingway Çanlar Kimin İçin Çalıyor

"İnsan yenilmek için yaratılmadı." 
Ernest Hemingway Yaşlı Adam ve Deniz

Ernest Hemingway KitaplarıKapat