Sepetim (0) Toplam: 0,00TL

Kürk Mantolu Madonna - Sabahattin Ali

Kürk Mantolu Madonna ilk yayım tarihin üstünden geçen 79 yılın ardından hala en çok satan kitaplar arasında yer alıyor. 160 sayfa olan kitap Türk Edebiyatı Klasikleri listesinin de başında geliyor. 

Kürk Mantolu Madonna Konusu

Kürk Mantolu Madonna Sabahattin Ali tarafından yazılmıştır. İlk kez 1943 yılında yayımlanan kitap dokunaklı bir aşk hikayesini anlatmaktadır. 1940-1941 yılları arasında gazetede 48 bölüm halinde yayımlanmıştır. Sabattin Ali'nin askerlik yaptığı sırada kaldığı çadırda günü gününe hikayeyi yazarak gazeteye yetiştirdiği bilinmektedir. Kürk Mantolu Madonna'yı yazmaya kendini adayan Sabahattin Ali attan düşerek sağ el bileğini çatlattığında dahi yazmaya ara vermemiştir. Ülke çapında popüler hale gelmesinin ardından sinema filmine ve tiyatro oyununa uyarlamaları da yapılmıştır.

Sabahattin Ali Kitapları

Kürk Mantolu Madonna Alıntı

"Bir kitabı okurken geçen iki saatin, ömrümün birçok senelerinden daha dolu, daha ehemmiyetli olduğunu fark edince insan hayatının ürkütücü hiçliğini düşünür ve yeis içinde kalırdım."

Sabahattin Ali Kimdir?

Sabahattin Ali 25 Şubat 1907'de Bulgaristan'ın Eğridere şehrinde dünyaya gelmiştir. Yaşadığı dönemdeki toplumu tüm açılarıyla gözlemleyerek kendi hayat tecrübeleriyle gözlemlerini harmanladığı birçok eser vermiştir. Mihenk taşı özelliği taşıyan eserleri kendisinden sonraki Türk edebiyatını etkisi altına almıştır. Kusursuz tasvirlerle biçimlendirdiği aşk ve sevgi temasıyla okuyucuların gönlünü kazanan romanlarıyla ön plana çıkmaktadır.

Şiir ve hikaye denemelerine Balıkesir'de başlamış ardından İstanbul'daki edebiyat öğretmenin destekleriyle şiirleri dönemin önemli dergilerinde yer almıştır. Öğretmenlik yaptığı sırada çeşitli nedenlerden tutuklanmış ve memurluktan atılmıştır. Sonrasında yeniden memurluğa atanarak öğretmenliğe geri dönmüştür. Hayatının son yıllarına kadar siyasi görüşü ve görüşlerini ifade etme biçiminden dolayı birçok farklı dava süreci yaşamıştır. 2 Nisan 1948'de Kırklareli'de öldürülmüştür.

Kürk Mantolu Madonna

Sabahattin Ali Kitapları

Kürk Mantolu Madonna

Everest Açıkhava 1 / Sabahattin Ali: Seçme Öyküler

Ses

Kağnı

Yeni Dünya

Değirmen

Gramofon Avrat

Sırça Köşk

Çakıcı'nın İlk Kurşunu

Kuyucaklı Yusuf

Markopaşa Yazıları Ve Ötekiler

İçimizdeki Şeytan

Kırlangıçlar / Çocuklar İçin Seçme Öyküler

Ehliyetsiz İktidarKapat