Sepetim (0) Toplam: 0,00TL

Gülün Adı - Umberto Eco

Gülün Adı kitabının yazarı olan Umberto Eco'nun ilk romanıdır. 1980 yılında yayınlanmasının ardından kısa sürede dünyanın dört bir yanında birçok farklı dile çevrilmiş ve 1986'da filme uyarlanmıştır. Okuyucu karşısına çıktığı andan itibaren tüm dünyada en sevilen kitaplar arasına girmeyi başaran Gülün Adı kitap tarihinin en ilginç eserlerinden biridir.

Umberto Eco Kitapları

Gülün Adı Konusu

1327 senesinde bir İtalyan manastırında zehirlenerek ölen rahibin cinayetini aydınlatmaya çalışan cinayet soruşturmasını anlatmaktadır. Olayların geçtiği yıllardaki manastırın kapılarını aralayan kitap aynı zamanda Ortaçağ Avrupası'nda yaşanan olayları da ele almaktadır. Ortaçağ felsefesini aktaran Gülün Adı romanı yedi gün içerisinde yaşananları aktarmaktadır. Yedi günlük zaman diliminde gerçekleşen bir dizi olay Papa ile Fransiskenler arasında siyasi, dini ve felsefi gerginliğin yaşandığı bir ortamda cereyan eder. Umberto Eco Gülün Adı eserinde yaşananları Rahip Adso olarak ben diliyle anlatır. Ortaçağ Avrupa'sındaki olaylarla paralel ilerleyen romanda tabulaşan birçok konu masaya yatırılmaktadır. İşkencelerden Ortaçağ kilise kavgalarına uzanan hikaye son derece sürükleyicidir. Halk ile din adamları arasındaki sapkınlıklar ise hayret vericidir. İsa'nın yoksulluğu üzerine tartışmalar, papa ile din adamları arasındaki din kavgaları ise günümüz dünyasında bile varlığını sürdürmektedir. Kilisede kütüphanesindeki kitapları kopyalayan rahip Adelmo görevi başında ölü bulunmuştur. Eskiden sorgucu rahiplik yapan Adso ise davayı araştırmakla görevlendirilir. Gülün Adı sorgucu rahip Adlo'nun yedi gün süren soruşturmadaki anılarından oluşmaktadır.

Gülün Adı - Umberto Eco

Gülün Adı alıntı:

"Gerçekten de, unutmanın iyi olacağı bir şeyin üstünde gereğinden çok düşünüp durmaktansa, elinden gelirse unutmak en iyisi."

Umberto Eco KitaplarıKapat