Sepetim (0) Toplam: 0,00TL

Amin Maalouf - Semerkant

Amin Maalouf tarafından kaleme alınan Semerkant, 1998 yılında yayınlanmıştır. Okuyucuyla ilk buluştuğu andan itibaren büyük ilgi toplayan kitap 318 sayfadan oluşmaktadır. Tarihi bilgilerle dram öğelerinin iç içe geçtiği roman İranın önde gelen şair ve gökbilimcilerinden olan Ömer Hayyam'ın Rubaiyat isimli elyazması eserinin hikayesini anlatmaktadır. 1072 yılı Semerkant şehrinde başlayıp 1912 yılında Titanik'te sona ermektedir.

Amin Maalouf Semerkant Konusu

Kitabın başlangıç cümlesi olan "Atlas Okyanusu'nun dibinde bir kitap yatıyor.Anlatacağım işte onun hikayesi." Ömer Hayyam'ın Titanik Gemisi'nde batan Semerkant yazmasından bahsediyor. Benjamin Omar Lesage isimli gencin kimlik arayışının Amerika'dan İran'a uzanan maceralarla dolu hikayesi her sayfada daha da etkileyici hale geliyor. Amin Maalouf kusursuz betimleme yeteneğiyle okuyucuyu Ömer Hayyam'ın yaşadığı günlerden alıp Benjamin'in ayak izlerini takip etmeye götürüyor. Kitapta İran'ın demokratikleşme süreci, nizamiye medreseleri, Haşşaşiler, Hasan Sabbah ve daha birçok tarihi öğe yer alıyor.

Semerkant - Amin Maalouf

Amin Maalouf Kimdir

25 Şubat 1949'da Beyrut'da dünyaya gelmiştir. Ekonomi ve toplumbilim eğitimi aldıktan sonra gazetecilik yapmaya başlamıştır. Lübnan'da iç savaş çıkmasının artından Paris'e göz etmiştir. Arapların Gözüyle Haçlı Seferleri isimli ilk kitabı 1983 yılında yayınlanmış ve tanınmasını sağlamıştır. Lübnanlı yazar kitaplarını Fransızca kaleme almaktadır. 1988'de yayınlanan Semerkant ise ikinci romanıdır. Birçok farklı dile çevrilen Amin Maalouf kitapları okurları tarafından coşkuyla karşılanmaktadır. Ağırlıklı olarak roman yazan Maalouf deneme kitabı, hatırat kitabı, libretto gibi pek çok farklı türde de eserler vermiştir. Kitaplarında genellikle aşina oldğu Akdeniz ve Asya çevresindeki kültürlere yer vermektedir. Doğuya ait öğeleri başarıyla işleyen yazar kitapta olayların geçtiği bölgenin gelenek ve göreneklerine de mutlaka yer vermektedir. Doğu ülkelerinin ve bu ülke halklarının batının gerisinde kalma sebeplerine dair analizleri de derinlemesine işlemektedir.

Amin Maalouf Kitapları

Amin Maalouf Sözleri:

“Hiçbir şeye şaşırma, hakikatin de insanların da iki yüzü vardır.”
Semerkant Amin Maalouf

"Gerçekliğin sırrı ancak hak edene verilir."
Işık Bahçeleri Amin Maalouf

Amin Maalouf KitaplarıKapat