Sepetim (0) Toplam: 0,00TL

Huzur - Ahmet Hamdi Tanpınar - kitapoba.com

Huzur Ahmet Hamdi Tanpınar tarafından 1948 yılının Şubat ve Haziran ayları arasında yazılmış, Cumhuriyet gazetesinde yayımlanmıştır. Huzur romanı 1949 yılında ilk kez kitap olarak basılmıştır. 419 sayfa olan Huzur, en çok okunan kitaplar arasında yer almaktadır.

Huzur Romanı Konusu

Türk Klasikleri arasında bulunan Huzur romanı 2. Dünya Savaşı öncesi İstanbul'unda geçmektedir. Milli Mücadele yılları Türkiye'sinin genel tablosunun çizildiği kitap dört bölümden oluşmaktadır. Türk Edebiyatı'nın mihenk taşlarından kabul edilen Huzur romanı Osmanlı medeniyeti ve Osmanlı kültürü etkisindeki Cumhuiryet aydının kimliğini çizmektedir. Modern kurgusuyla aynı dönemde kaleme alınan eserlerin arasından sıyrılmaktadır. Ahmet Hamdi Tanpınar'ın kendi hayatından parçalar içerir ve olaylar sık sık içsel monologlar yoluyla anlatılır. Detaylı İstanbul betimlemelerinde mimari eserlere, semtlere ve tabiata yer verilmiştir. Her bir bölümde farklı ruh halinin ağırlıkta olduğu kitap psikolojik yönüyle yeni bir türün kapılarını aralamıştır.

Huzur - Ahmet Hamdi Tanpınar

Ahmet Hamdi Tanpınar Eserleri

Beş Şehir
Edebiyat Üzerine Makaleler
On Dokuzuncu Asır Türk Edebiyatı Tarihi
Edebiyat Dersleri
Hüsrev ü Şirin (Darülfünun Mezuniyet Tezi 1923)
Hikayeler (Yaz Yağmuru/Abdullah Efendi'nin
Yahya Kemal
Saatleri Ayarlama Enstitüsü
Suat'ın Mektubu
Huzur
Hep Aynı Boşluk
Aydaki Kadın
Mahur Beste
Sahnenin Dışındakiler
Yaşadığım Gibi

Huzur Romanı Alıntı

"Elbisem çok eski olsun... Fakat bahçemde en iyi güller yetişsin."

"Her şey değişebilir, hatta kendi irademizle değiştiririz. Değişmeyecek olan, hayata şekil veren, ona bizim damgamızı basan şeydir."

Huzur - Ahmet Hamdi Tanpınar

Ahmet Hamdi Tanpınar Kimdir?

Ahmet Hamdi Tanpınar 23 Haziran 1901'de İstanbul'da dünyaya gelmiştir. Cumhuriyet neslinin ilk öğretmenlerindendir. Deneme, edebiyat tarihi, makale, şiir, hikaye ve roman türlerinde eserlere imza atmıştır. Lise öğrenimini Antalya'da tamamlamış ve yükseköğrenim yapmak için İstanbul'a yerleşmiştir. Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde almıştır. Ülkenin dört bir yanındaki liselerde edebiyat öğretmenliği yapmıştır. Öğretmenlikten öğretim görevliliğine, kitap çevirmenliğinden milletvekilliğine kadar birçok farklı alanda hizmet verirken Türk Edebiyatı'na yön veren eserlere de imza atmıştır. 23 Ocak 1962'de İstanbul'da vefat etmiştir, eserlerinin büyük bir kısmı vefatından sonra yayımlanmaya devam etmiştir.

Huzur romanı ve tüm Ahmet Hamdi Tanpınar kitapları indirimli fiyatlarla KitapOba.com adresimizde sizleri bekliyor.

Kitap Oba İçerik Editörü
Merve Hanımzade


Kapat